Küçükbakkalköy Mahallesi Işıklar sokak No:37 K:2 Ataşehir istanbul

Düşükler

Hamileliğin ilk 20 haftası içerisinde gebeliğin spontane son bulmasına düşük denir. Hamilelik tanısı konulan gebeliklerin yüzde 10'u düşüklerle sonlanabilir. Hamileliğin  yüzde  20-40 arasında bir bölümü ise henüz gebelik tanısı konmadan son bulur. Bunlarkimyasal düşük olarak adlandırılır. Düşüklerin çoğu gebeliğin ilk 12 haftasında meydana gelir.Bu düşüklere erken düşük adı da verilir. Erken düşüğe yol açmadığı halde düşük nedeni sayılan bir çok etmen vardır. Bunlar;

► Rahim içi yapışıklıklar , kitle ve baskı yapan etnenler (myom polip vs)

►Çok sayıda kürtaj yaptırmış olmak;Çok sayıda geçirmenin yol açtığı yuvalanmayı önler ama yuvalanma oluştuktan sonra düşüğe yol açmaz.

►İş yerindeki stres ya da aile sorunları da düşüğe neden olabilecek faktörler arasında yer alır.

►Annenin fiziksel tarvmaya maruz kalması ya da yaralanmaya yol açan kazalar.Ciddi kazalar düşüğe neden olur.Bu yüzden ev kazalarına karşı dikkat etmek ( merdivene çıkmamak, açılabilir sandalyeye oturtmamak)    

Düşüğün Belirtileri 

►Karnınızın orta alt kısmında, kramp ve ağrı ile birlikte olan kanamalarda ( Gebeliğin erken dönemlerinde karnın yalnız bir tarafındaki ağrı dış gebelik nedeni ile olabilir.Bu durumda hekiminizi acilen aramalısınız)

►Kanama olmasa da ağrının bir günden uzun sürmesi ya da şiddetlenmesi durumlarında.

►Kanama adet kanaması kadar şiddetli olursa ya da açık renkli akıntı üç günden çok sürerse

Acil Servise Başvurmanız Gereken Durumlar

►Daha önce düşük yaptıysanız ve şu anda da kanama , kramp, ya da her ikisi varsa

►Kanama 1 saat içinde çok sayıda ped kullanmanızı gerektirecek kadar yoğunsa ya da ağrı dayanabileceğinizden çok daha şiddetliyse

►Kanama ile birlikte parça düşürmek.

GEÇ DÜŞÜK

   İlk üç aylık dönemin sonundan başlayarak yirminci haftaya kadarki süre içinde bebeğin kendiliğinden rahimden atılması geç düşük olarak adlandırılır. Bu düşüklerin nedenleri genellikle annenin sağlığı ile rahminin veya rahim ağzının durumu, bazı ilaçlara ya da zehirli maddelere maruz kalması veya plasenta sorunlarıyla ilgilidir.