Küçükbakkalköy Mahallesi Işıklar sokak No:37 K:2 Ataşehir istanbul

Menopoz Hastalarının Takip ve Tedavisi

Menopoz döneminde olan depresyon, duygusallık, cinsel isteğin azalması, uykusuzluk, ateş basmaları, gece terlemeleri, vaginal kuruluk, kaşıntı, vajinit, cinsel ilişki sırasında ağrı, yorgunluk gibi belirtiler, azalmış östrojen ve progesterona bağlıdır. Genellikle  önce adetler düzensizleşir, azalır, birkaç ay olmaz, sona tamamen kesilir. Eğer menopozdan kaynaklanan şikayetleriniz varsa doktorunuz sizi değerlendirdikten sonra size uygun hormon tedavisi önerebilir veya riskli gruptaysanız alternatif tedavileri size açıklar. Bu tedaviler ile şikayetleriniz önemli ölçüde azalır. Menopozda aynı zamanda diyetinize dikkat etmelisiniz. 

Menopozdan sonra kadınlar ve erkeklerde kalp hastalıklarına yakalanma riskleri eşitlenir. O yüzden düşük yağ, düşük karbonhidratlı beslenmeli ve egzersiz yapmalısınız. Osteoporozdan korunmak için yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almalısınız.
Menopoz dönemini sağlıklı geçirebilmek için  öncelikle yıllık genel sağlık muayenesini ve jinekolojik muayenenizi ihmal etmeyin. Pap smear, mamografi, 1 ila 3 yılda bir kez kemik dansitometrisi, 5 yılda bir sigmoidoskopi ve 10 yılda bir kolonoskopi önerilmektedir. Yiyeceklerinize daha dikkat edin. Özellikle yeşil ve sarı renkli sebzeler tüketin. Balık, yağsız et, süt ve süt ürünleri, soya ürünleri ve sulu gıda tüketin. Bol şekerli, kolesterol ve yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun. Kilonuzu kontrol altında tutun. Yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek ve özellikle kemik erimesini engellemek için hafif ağırlık çalışmaları yapmalısınız. 

 Kafeinli gıdalardan ve alkolden mümkün olduğunca uzak durun. Sigara kullanmayın. Menopoz döneminde uykusuzluk, huzursuzluk ile birlikte depresyonda çok sık görülür. Depresyon bulgularını bilmeli eğer şüpheniz varsa bir psikiyatrist ile görüşmelisiniz.  Eğer çalışmıyor veya emekli iseniz hobi edinin. 

Kemik erimesini engelleyen gıdalar ve ilaçlar almaya başlamalısınız. Kemik yapısını oluşturan temel mineral kalsiyumdur. En iyi kalsiyum kaynağı peynir, yoğurt, süt, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, fındık ve pekmezlerdir. Sağlıklı bir menopoz geçirmenin elinizde olduğunu unutmayın.