Küçükbakkalköy Mahallesi Işıklar sokak No:37 K:2 Ataşehir istanbul

Erken Menopoz Belirtileri

Erken menopoz, bir kadında görülen adet döngüsünün, 35 yaşından daha erken zaman içerisinde kalıcı olarak kesilmesi durumudur.

Erken menopoza giren kadınlarda...

  • Yumurta hücrelerinin sayısı doğuştan az olabilir.
  • Stres yada tıbbi tedaviler nedeniyle yumurta hücreleri hasar görmüş olabilir 
  • Yumurta hücrelerinde erken bir fonksiyon bozukluğu ortaya çıkmış olabilir

Belirtiler

Menopozun ilk belirtisi adet düzensizlikleridir. Menopozda, organizmada önemli değişiklikler oluşmaktadır. Bunların başında, hormonal değişiklikler gelir.  Ayrıca menopozda hipofizden salgılanan hormonlarda artış gözlenir. Düzgün adet görme ve üreme fonksiyonunu oluşturan sistemdeki bozukluklar nedeniyle yumurtalık fonksiyonu azalır. Bunun sonucunda kadın için önemli bir hormon olan östrojenler düşer, gonadotropinlerde artış ortaya çıkar ve kadında önemli sağlık problemleri gözlenir. 

Psikoendokrin Değişiklikler : Baş ağrısı ,sinirlilik, uyku bozuklukları , depresyon , aşırı terleme , halsizlik , yorgunluk , unutkanlık , ateş basmaları, çarpıntı gözlemlenir.

Ciltte Oluşan Değişiklikler :  Deride gevşeme, incelme, transparan bir görünüm, damarların belirgin hale gelmesi, yaraların geç iyileşmesi,  morluklar...

Ürogenital Sistemdeki Değişikler :  Östrojen eksikliğine bağlı vajina epiteli incelmesi, vajinanın mikroorganizmaların üremesine uygun hale gelmesi, cinsel organlarda çekilme ve kuruma, idrar yollarında daralma ve fonksiyon bozukluğu, sık idrara çıkma, ağrılı cinsel ilişki, ağrı nedeniyle cinsel isteksizlik..

Enerji Harcamasındaki Değişikler : Enerji harcamasında azalma  buna bağlı kilo artışı ve şişmanlık..

Vücut Kompozisyonundaki Değişiklikler :  Vücut yağ dağılım şeklinin değişmesi, damar sertliği eğilimi (Ateroskleroz), kemik erimesi eğilimi (Osteoporoz), kemiklerde kırılma eğilimi, ses kalınlaşması ,vücut tüylerinde seyrelme ve incelme