Küçükbakkalköy Mahallesi Işıklar sokak No:37 K:2 Ataşehir istanbul

Vaginusmus

Normalde   cinsel siklusta olmayan ağrı, acı ve kanamanın cinsel siklusa sokulmasıdır. Kadının zihninde bir korku filmi vardır, bunu oynatır inanır ve gerçek sanır. Korkunç bir şey yaşar ama ortada tehlikeli bir şey yoktur.

Vajinusmus vajinanın bir nevi panik atağıdır. Olay düşünce ile başlar. Bilinç altında sekse ve erkek cinsel organına çeşitli anlamlar yükler ve buna inanır. Bazen de eşin tavrı, davranışı, ifadesi, teması bu durumu ortaya çıkarabilir. Ortam mahremiyeti yok veya tehdit edici ise de kişiyi bu duruma sokabilir. Zaman zaman da kişinin beklentisi bu yöndedir; aile mirası gibi kendini gerçekleştiren kehanet gibi. Bazen de vaginusmuslu kadın cinsel travma mağdurudur.

Vaginusmus, genital organ anormalliğinden değildir. İstemsiz kasılmaların sonucu ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur. Açıklanamayan bir vücut belirtisidir.

Tedavisi ; “hastalık yoktur hasta vardır” ilkesine göre hareket edilir. Öncelikle tedavi edilebilir, geçici bir rahatsızlık olduğu bilinmelidir. Cerrahi müdahale ve diğer girişimsel müdahaleler gerekmez. Cinsel terapi programı ile tedavi edilir.