Küçükbakkalköy Mahallesi Işıklar sokak No:37 K:2 Ataşehir istanbul

Gebelik Oluşumu

Sperm ve ovumun birleşmesi ile ortaya çıkan  ve embrio adı verilen yapıdaki hücrelerin  geometrik  artış ile bölünerek artması ile başlar . Oluşan bu yapı tüp aracılığı ile rahime doğru yönelir .

Döllenmiş yumurta rahim duvarına gömülerek yerleşir. Amnion kesesi adlı oluşum  beirir. Bebeğin anne ile bağlantısını sağlayacak olan plesanta ve göbek bağının ilk şekli ortaya çıkar.

Kan hücreleri ve damarı oluşur. Dolaşım başlayarak kalp gelişir. Dolaşım sistemi bebeğin görevini yapan ilk organ sistemidir.

Ultrasonda bebeğinizin kalp atımını 6. Haftada görebilir ve duyabilirsiniz ve bu dönemde merkezi sinir sistemi ,kas ve kemik oluşumu başlar.

7.haftada bebeğiniz fasülye kadar olur ve gözlerdeki mercekler oluşur. Beyin gelişir, kol bacak ve yüz oluşur .

8. haftada kiraz tanesi kadar oluşan bebekte göz kapakları oluşur,kalp atım hızı 140-150 cıvarıdır. Kolları uzar .el ve ayak parmaklarışekillenmeye başlar . Kasları hareket eder.

9. haftada  bebeğinizin yüzü daha belirgin olur. Tüm organ kas ve sinirlerin gelişimi gerçekleşir.Göz kapakları gelişir ancak gözler kapalıdır.

12. haftada yutkunabilir. Cinsiyet organlar oluşmuştur,ancak öğrenmek için erken olabilir el ve yak parmakları tırnakları ile oluşur ve hareketlidir.

13-16. hafta :başının büyümesi yavaşlar ,bebeğin hareketlerini hissetmenin heyecanını yaşayabilirsiniz,emme hareketi yapabilir,16. Haftada cinsiyet netleşir.

17-21. hafta :dolaşım sistemi tam kapasite çalışır, yağ birikimi başlar ,bebeğin artık uyku uyanıklık dönemi başlar,20 haftadan sonra  söylenenleri işitir,

22-26.hafta :sesleri daha iyi algılayarak tepkiler verebilir, burun delikleri açılmıştır.

27-31. hafta: göz kapaklarını açıp kapayabilir,aydınlık ve karanlığı algılayabilir, kirpikleri oluşur ,ışığa ,sese, kokuya ve tada daha duyarlıdır, vücudunu kaplayan tüyler dökülmeye başalar ,

32-36. hafta :başını sağa sola çevirebilir, solunum hareketleri daha belirgindir,

Vücudu yuvarlaklaşır, yüzdeki o kırışık hal kaybolur,

37-40 hafta: erken doğum tehlikesi ortadan kalkmıştır, matür hale gelmiştir,40. Haftada gebelik süreci tamamlanmış olur